Zaledwie cztery umowy na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła zawarli z gminą mieszkańcy gminy Wielbark w tym roku. To i tak lepiej niż w całym 2020 r., kiedy to pozytywnie rozpatrzono trzy wnioski o udzielenie dotacji. Zdaniem burmistrza Grzegorza Zapadki część osób woli korzystać z programu „Czyste powietrze”, gdzie do pozyskania są znaczenie większe środki.

Kopciuchy trzymają się mocno
Problem smogu najbardziej daje się we znaki w centrum Wielbarka

Gmina Wielbark jest jednym z kilku samorządów w powiecie szczycieńskim, w którym mieszkańcy mogą się ubiegać o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych. Warunkiem jest likwidacja starego pieca węglowego i zastąpienie go kotłem gazowym, elektrycznym, olejowym, pompami ciepła lub kotłem na paliwo stałe spełniającym wymagania określone w obowiązujących przepisach. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 4 tys. złotych.

Gminny program nie cieszy się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku złożono i pozytywnie rozpatrzono tylko trzy wnioski na wymianę kopciuchów, a wysokość udzielonych dotacji wyniosła łącznie 12 tys. złotych. W bieżącym roku jest nieco lepiej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.